Watra Papieska Jana Pawła II

2 kwietnia 2008. Od rana pada deszcz i końca nie widać. Jednak, czym bliżej pamiętnej z przed trzech lat godziny niebo jaśnieje i ok. godz. 18,13 na zachodnim nieboskłonie pokazują się pierwsze promienie zachodzącego słońca. A jednak niebo się wypłakało do cna i trzeba mu było trochę jeszcze w tym dniu dać się przebić słonecznym promieniom, bo to dzień niezwyczajny. Trzecia rocznica śmierci Naszego kochanego papieża Polaka, Ojca Świętego wszystkich narodów. W Tarnowskich Górach na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra ma się odbyć kolejna już Watra ku czci Jana Pawła II. Watra kolejna, ale moja i mojej żony pierwsza. Mam nadzieję, (która nie opuszczała mnie cały czas), że kapryśna aura nie zepsuje całego przedsięwzięcia przyjaciół z Klubu Przewodników PTTK z Tarnowskich Gór.
Daję upust mojej niepewności i dzwonię do Rysia Ziernickiego. Z drugiej strony słyszę "przyjeżdżajcie, Watra odbędzie się bez względu na pogodę". Ciężar niepewności spada mi z serca i po czasie jesteśmy na miejscu a tam już oczekują niecierpliwie gospodarze. Wita nas Tadziu Ziemianek, Marian Sas, jest szef Samorząd Przewodników Turystycznych PTTK woj. śląskiego Rysiu Ziernicki, z czasem robi się coraz bardziej "czerwono" od polarów przewodnickich. Jest Beata Herman, Jasiu Weber, Mirek Nawrocki z Chorzowa, jak by mogło nie być szacownej i kochanej koleżanki Emilki Zajdok z Katowickiego Koła Przewodników, jest także Witek Brol z prężną gliwicką ekipą oraz wielu innych koleżanek i kolegów znanych mi i nie znanych, których nie sposób wymienić. A cha, jestem jeszcze ja, rodzynek z bytomskiego Koła Przewodników, sam jeden, ale dumny, że mogę reprezentować tylu wspaniałych koleżanek i kolegów podobno z jednego z najprężniejszych wśród Kół Przewodnickich w województwie śląskim. Po czasie wspiera mnie jeszcze Jacek Urban, za co jestem mu niezmiernie wdzięczny.
Jest ok. 60 osób i wszyscy zbierają się na nadszybiu wieży szybowej kopalni gdzie przed zabytkowym ołtarzem zaczynają się obchody upamiętniające tą rocznicę. Po odśpiewaniu jednym głosem "Barki" z zapalonymi zniczami udajemy się przed budynek kopalni gdzie przed przyjacielskim kręgiem o godzinie 21,37 strzela w niebo "przewodnicka watra" poświęcona Janowi Pawłowi II. Zapada cisza a uczestnicy wpatrzeni w jęzory ognia smagające nocne rozgwieżdżone niebo, (co wydawałoby się nie możliwe po całym dniu) kontemplują sami w sobie wspomnienia o Ojcu Świętym. Z ciszy wyłania się czyjś głos niosący nutę po raz wtóry "Barki" przecież najbardziej ulubionej pieśni przez naszego papieża. Z zapalonych zniczy układamy krzyż na pamiątkę tego dnia i przypomina mi się zawołanie Ojca Świętego patrzącego na krzyż usytuowany na Giewoncie - Sursum corda, w górę serca.
Po krótkim podziękowaniu przez Ryśka Ziernickiego skierowanym do gospodarzy wieczoru oraz słowach "do spotkania za rok" spokojnie się rozchodzimy a ja sobie obiecuję w myślach - do spotkania za rok.

Swoje refleksje z "Watry Papieskiej" spisał Eugeniusz Gnacik