Koło Przewodników im Antoniego Mizi
przy Oddziale Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
w Bytomiu
ul. Kościelna 2, 41- 902 Bytom tel. (032) 797 46 07
przewodnicy.pttkbytom@interia.pl

Aktualności O Kole Galeria Przewodnicy w obiektywie Relacje z wyjazdów Program spotkań Polecane strony Biuletyn Bytomik

PIEKARY ŚLĄSKIE, JAKICH NIE ZNAMY.

      W dniu 17 stycznia w na zaproszenie naszego Koła Przewodników odbyło się spotkanie z Dariuszem Gackiem współautorem przewodnika historyczno - krajoznawczego "Piekary Śląskie i okolice". Przewodnik ten to pozycja na naszym terenie od dawna oczekiwana i bardzo potrzebna choćby ze względu na coraz większą popularność zdobywania uprawnień przewodnickich gdyż jest to kompendium wiedzy na temat Piekar Śląskich i okolicy. Autorzy przewodnika Dariusz Gacek i Dariusz Pietrucha to z zawodu historycy, absolwenci Uniwersytetu Śląskiego, którzy przewodnikowi nadali specyficzny charakter. Jak sami piszą w wstępie "Intencją autorów było napisanie przewodnika pomocnego zarówno turyście i pielgrzymom, jak i rdzennym mieszkańcom Piekar", co rzadko się zdarza gdyż przewodniki pisze się przed wszystkim dla przyjezdnych gości lub turystów. Układ przewodnika to 230 stron podzielone na cztery części. Część I zawiera podstawowe informacje o położeniu, geografii terenu, historii, etnografii i przyrodzie. Cześć II to cykl gawęd, reportaży i m.in. poświęcona obiektom czy postaciom z historii Piekar. Część III zawiera szczegółowy opis dzielnic miasta i część IV to wykaz i opis tras pieszych oraz rowerowych w mieście i okolicy. Do przewodnika dołączona jest mapa turystyczna w skali 1: 40 000.
Prelekcji towarzyszyła prezentacja multimedialna, której atutem były unikatowe archiwalne zdjęcia, które to nie jednemu członkowi naszego Koła przypomniały jak już kiedyś wspaniałymi miejscowościami były Piekary czy Szarlej.
Oczywiście, co by to była za promocja przewodnika gdyby nie można go było nabyć wprost od Darka Gacka wraz z wpisem i autografem.
Oby dwóm Darkom jako przewodnicy, turyści oraz krajoznawcy bardzo dziękujemy za tak wspaniałą pozycję i oczekujemy na następne.

Tekst i zdjęcia: Eugeniusz Gnacik - także piekarzanin z urodzenia, zamiłowania i zamieszkania jak to mówi Darek Gacek

Przewodnik "Piekary Śląskie i okolice" można nabyć w Miejskim Centrum Informacji i Turystyki w Piekarach Śląskich ul. Bytomska 157
Tel. 032 768 14 27
www.info.piekary.pl e-mail: info@piekary.pl

Prezes Koła Krzysiek Mikucki przedstawia współautora przewodnika Dariusza Gacka.


Prelekcja wzbudziła duże zainteresowanie.


Dariusz Gacek ze swoim dziełem.


Bez autografu autora nie mogło się obyć.