Koło Przewodników im Antoniego Mizi
przy Oddziale Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
w Bytomiu
ul. Kościelna 2, 41- 902 Bytom tel. (032) 797 46 07
przewodnicy.pttkbytom@interia.pl

Aktualności O Kole Galeria Przewodnicy w obiektywie Relacje z wyjazdów Program spotkań Polecane strony Biuletyn Bytomik

Relacja z przebiegu kursu przewodnika beskidzkiego zakończonego w 2008 roku.

     Kolejny kurs przewodnika beskidzkiego zorganizowany przez Koło Przewodników Turystycznych im. Antoniego Mizi przy oddziale PTTK w Bytomiu przeszedł 10 czerwca 2008 r. do historii. W tym właśnie dniu zakończył się egzamin praktyczny i razem z moimi 17 koleżankami i kolegami otrzymaliśmy świadectwa zdania egzaminu. A wszystko zaczęło się w kwietniu 2007 roku...
     Wtedy właśnie rozpoczął się nasz intensywny kurs przewodnicki, ale tak naprawdę to dla każdego z nas przygoda z górami trwała już od kilku, kilkunastu, a może nawet i kilkudziesięciu lat. Myślę, że na kursie nie było osób przypadkowych, większość z nas to członkowie różnych kół PTTK, przodownicy GOT, instruktorzy harcerscy, nauczyciele od lat wyjeżdżający z młodzieżą w góry, po prostu pasjonaci. A z pewnością świadczy o tym fakt, że niektórzy z naszej 33 - osobowej grupy musieli pokonać dość długą drogę, by co poniedziałek stawić się w bytomskiej siedzibie PTTK, bowiem słuchaczami były nie tylko osoby z pobliskich miejscowości (m. in. z Bytomia, Chorzowa, Katowic, Zabrza, Piekar Śląskich, Sosnowca, Będzina, Dąbrowy Górniczej), ale także z dość odległego Opola, Rybnika czy Ustronia.
     Tematyka cotygodniowych wykładów była bardzo obszerna i różnorodna. Podczas 183 godzin zajęć teoretycznych zapoznaliśmy się z podstawowymi przepisami prawa dotyczącymi turystyki górskiej, zasadami pierwszej pomocy, historią regionu, etnografią, kulturą, podstawami psychologii, geografią, no i oczywiście topografią terenu naszych uprawnień. W ramach zajęć praktycznych odbyliśmy liczne wycieczki oraz pięciodniowy obóz szkoleniowy w sierpniu 2007 r., w którym oprócz kursantów i przewodników uczestniczył wyjątkowo przyjaźnie nastawiony do wszystkich labrador Natan. Zajęcia w terenie okazały się niezwykle cenne, a choć pogoda niejednokrotnie nam nie sprzyjała (deszcz, mgła, brak widoczności), czasu spędzonego w górach nic nie jest w stanie zastąpić, bo przecież dopiero połączenie teorii z praktyką tworzy pełnię.
     Zwieńczeniem kursu była publikacja naszego autorstwa pod redakcją Krzysztofa Mikuckiego "Architektura drewniana Beskidów", w której zebraliśmy najważniejsze informacje o drewnianych kościółkach, skansenach, karczmach, dzwonnicach i zabudowach wsi beskidzkich.
     W tym miejscu ogromny ukłon i podziękowania składam kierownikowi naszego szkolenia Krzysztofowi Mikuckiemu - prezesowi Koła Przewodników Bytomskich. Nie byłoby kursu, gdyby nie jego olbrzymie zaangażowanie i poświęcenie, a wyjątkowo trafny dobór kadry instruktorskiej ułatwił nam opanowanie materiału i pozytywne zaliczenie egzaminu. Dziękujemy również panu Ryszardowi Ziernickiemu przewodniczącemu Komisji Egzaminacyjnej za wiele praktycznych wskazówek oraz opracowanie materiałów powtórzeniowych.
     Do egzaminu przewodnickiego, który odbył się w dniach 2 czerwca 2008 r. (cz. teoretyczna) oraz 9 - 10 czerwca 2008 r. (cz. praktyczna) przystąpiło 20 absolwentów naszego kursu, z czego aż 18 uzyskało pozytywny wynik. Egzamin stał się dla nas nie tyle końcem pewnego etapu, ile początkiem nowego, a chociaż pracę przewodników wykonywać będziemy w różnych oddziałach PTTK, to zawiązane przyjaźnie będą z pewnością trwały jeszcze przez długi czas...

Anita Jarominek