I znowu jubileusz

W dżdżystą sobotę 24 listopada nasze koło uroczyście świętowało jubileusz 55-lecia działalności. Obchody rozpoczęliśmy spotkaniem na rynku, skąd uczestnicy udali się do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po najstarszej z istniejących bytomskich świątyń oprowadzał kol. Maciej Droń. Atrakcją zwiedzania kościoła była możliwość zejścia do znajdującej się w głównej nawie krypty rodu Henckel von Donnersmarck, dawnych panów stanowych Bytomia. Dodatkową atrakcją była... konieczność samodzielnego otwarcia krypty. Ochotnicy spośród członków naszego koła nie tylko sprawni poradzili sobie z podniesieniem kamiennej płyty, ale także asekurowali zwiedzających, schodzących do wnętrza po chybotliwej drabinie.

Podczas przemarszu do Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, gdzie odbyć się miała kolejna część uroczystości, zatrzymaliśmy sie na placu Grunwaldzkim. Okazją po temu była odsłonięta niedawno tablica, upamiętniająca, znajdującą się tu ongis synagogę. O wydarzeniach, które rozegrały się w tym miejscu opowiedział nam kol. Franciszek Drobny.

Członków koła i zaproszonych gości w Zespole Szkól Gastronomiczno-Hotelarskich witała ekipa ad hoc zorganizowanej recepcji, sprawnie rejestrująca uczestników i obdarzająca ich jubileuszowymi upominkami (znalazło się wśród nich również nasze czasopismo).

Część oficjalną jubileuszu sprawnie i kompetentnie poprowadził kol. Eugeniusz Gnacik. Nasze święto zaszczycili ks. Jerzy Pawlik, honorowy członek koła i nasz duchowy opiekun, a także prezes Samorządu Przewodnickiego Województwa Śląskiego Ryszard Ziernicki i przedstawiciel Samorządu Przewodnickiego PTTK Witold Brol. Prezydenta Bytomia Piotra Koja (który skierował do nas gratulacyjny list) reprezentowała pani naczelnik Wydziału Kultury Anna Panas. Zaszczycili nas także delegaci kilkunastu kół przewodnickich z całego województwa śląskiego.

Uczyniwszy zadość powitaniom gości prezes Krzysztof Mikucki otworzył część oficjalną sprawozdaniem z działalności koła, w którym podsumował nasze dokonania w ciągu pięciolecia, jakie upłynęły od "okrągłego" jubileuszu pięćdziesięciolecia. Głos zabrali także zaproszeni goście. A potem... posypały się pozdrowienia, listy gratulacyjne i prezenty dla koła, wśród których nie brakło cennych publikacji. Wielu kolegów otrzymało okolicznościowe dyplomy, zarówno od zarządu koła, jak i naszego bytomskiego oddziału. Nasz honorowy prezes Henryk Wilk otrzymał medal Komisji Turystyki Górskiej oraz legitymację Honorowego Przodownika GOT. Wyjątkowym wyróżnieniem były wręczane przez prezesa "Słoneczka", wykonane przez dzieci ze szkoły w Stryszawie. Otrzymali je ks. Jerzy Pawlik, kol. Ryszard Ziernicki, kol. Radosław Beliniak oraz władze miasta Bytomia redakcja lokalnego tygodnika "Życie Bytomskie". Ponadto te wyjątkowe wyróżnienie "słoneczka" przyznano również i przy najblizszej okazji zostaną przekazane przedstawicielowi Urzędu Marszałkowskiego Pani Barbarze Skorupka, kol. Stanisławowi Kawęckiemu, Pani Ewie Petrymusz. Dodajmy, że oprócz "strawy duchowej" było również coś dla ciała - w postaci znakomitego poczęstunku przygotowanego przez uczniów "gastronomika".

Ostatnia część spotkania odbyła się w naszej przestronnej i ciepłej siedzibie oddziału, gdzie uczestnicy mogli obejrzeć jubileuszową wystawę. Złożyły się na nią "kołowe" wydawnictwa, jubileuszowe odznaki, kroniki koła, fotografie, a także materiały poświęcone naszemu patronowi Antoniemu Mizi. Przy lampce wina snuły się wspomnienia...

Tekst: MGD

Zdjęcia: Krzysztof Mikucki