Koło Przewodników im Antoniego Mizi
przy Oddziale Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
w Bytomiu
ul. Kościelna 2, 41- 902 Bytom tel. (032) 797 46 07
przewodnicy.pttkbytom@interia.pl

Aktualności O Kole Galeria Przewodnicy w obiektywie Relacje z wyjazdów Program spotkań Polecane strony Biuletyn Bytomik

SPOTKANIE Z OLĄ DZIK

     W dniu 24 września 2013 r. przewodnicy Koła Przewodników Turystycznych im. Antoniego Mizki w Bytomiu po raz kolejny zaprosili w ramach Roku Przewodników Turystycznych PTTK mieszkańców miasta Bytomia na spotkanie himalaistą. Tym razem była to Pani Ola Dzik zdobywczynia Gasherbrum II, pierwsza kobieta z Polski, która zdobyła jedną z najniebezpieczniejszych gór świata Piku Pabiedy 7439 m n.p.m. Dokonała wejść na wszystkie 5 siedmiotysięczników byłego ZSRR (Pik Pabiedy, Czan Tengri, Pik Komunizmu, Pik Korzeniewskiej, Pik Lenina), uzyskując prestiżowy tytuł Śnieżnej Pantery. W 2010 r. jako pierwsza kobieta ukończyła zawody Elbrus Race na najdłuższej trasie Extreme, ustanawiając kobiecy rekord 5 godz 4 min. W narciarstwie wysokogórskim zdobyła mistrzostwo Polski i Puchar Polski. Zajmuje się przewodnictwem górskim a prowadzi działalność w tym zakresie firmę BluEmu, organizującą wyprawy w góry innych kontynentów.
Tematem spotkania była relacja z wyprawy na szczyt Nanga Parbat, która z uwagi na wydarzenia jakie miały miejsce w nocy z 22 na 23 czerwca musiała zostać zakończona. Powodem był atak terrorystyczny talibów, którzy wtargnęli do bazy pod Nanga Parbat i zabili 10 zagranicznych wspinaczy i jednego lokalnego przewodnika.
Zaproszony gość szczegółowo zrelacjonował te dramatyczne wydarzenia, opisał przebieg akcji ewakuacyjnej. Na spotkanie przybyła rekordowa ilość osób a wszystkie miejsca stojące wypełnione.

Krzysztof Mikucki